Stavební práce dál zdražují. Kdo nemusí, nestaví.

od Eva Kamenická
576 zobrazení

Nejméně nových staveb za posledních deset let, problémy malých hráčů na trhu a cenové bitvy. Takový je výhled na letošní rok ve stavebnictví podle společnosti provozující nejširší síť prodejen stavebnin v Česku.

Zástupci stavebnin PRO-DOMA, jejíž síť v loňském roce dosáhla šestnáctimiliardového obratu, zmiňují zdlouhavá stavební řízení, ale hlavně nastupující recesi. Výstavbu nových domů si budou investoři rozmýšlet jednak kvůli vysokým hypotékám, jejichž sazby úroků nad šest procent jsou pro dlužníky vražedné, jednak pro vysokou cenu práce a stavebních materiálů. Ty zdražovaly už v loňském roce a s největší pravděpodobností budou ve zdražování pokračovat.

„Už v prosinci jsme trend v útlumu nových staveb viděli a nemyslím, že lze v dalších měsících počítat s nějakým oživením. Výjimkou jsou jen státní nebo velké developerské projekty, které nelze zastavit. Ale obecně lze říci, že kdo stavět nemusí, tak nebude,“ říká Petr Vaněrka, generální ředitel PRO-DOMA.

Vloni přišel skokový nárůst hlavně v únoru a březnu po ruském útoku na Ukrajinu. Ve zbytku roku ceny mírně stagnovaly nebo klesaly. Letos lze očekávat, že dodavatelé zdraží o pět až deset procent, ale dobrou zprávou je, že na rozdíl od loňska už na trhu žádný materiál nechybí – dodací lhůty se vrátily na svůj standard.

I tak kvůli cenám utrpí hlavně ty materiály a konstrukce, které si investor může odpustit nebo je odsunout, jako například ploty, chodníky nebo podlahy. Ne u všech materiálů ale půjde cena nahoru. Třeba pěnový polystyren, za který loni odběratelé zaplatili až dvojnásobek ceny, klesl za půl roku o polovinu, a podobné to bylo i v případě cihly, stojící aktuálně osmdesát korun bez daně.

„Nelze ale čekat, že by se vrátila na cenu padesáti korun, jako tomu bylo na začátku roku 2021,“ podotýká Daniel Bielich, obchodní ředitel společnosti. Naopak nahoru se vyhoupla cena cementu, a to až o pětadvacet procent. Za pětadvacetikilogramový pytel teď zájemce zaplatí sto korun, což se projevilo i na materiálech, které cement obsahují.

20% – o tolik se propadli prodeje stavebního materiálu

Zdražit tak musely například betonárky. A klesat nebudou ani prodeje tepelných izolací. „Neumíme zatím odhadnout, jestli výrobci stavebnin zdražení ustojí, anebo budou muset slevit ze svých zisků v rámci konkurenčního boje,“ konstatuje Petr Vaněrka a propad prodeje materiálů odhaduje průměrně o dvacet procent.

Do problémů by se letos mohl dostat i realitní trh, hlavně s nabídkou chalup a velkých starých domů. Lidé je skupovali především během covidu, ale teď jim mohou být na obtíž. Zájem totiž opadá o všechno, co primárně neslouží k bydlení – navíc právě tyto objekty bývají kvůli svému stáří energeticky nejnáročnější.

Podle údajů České národní banky se v posledním čtvrtletí loňského roku snížila poptávka domácností po úvěrech na bydlení, a naopak vzrostla po krátkodobých půjčkách především na provoz. Na vině jsou zvýšené náklady domácností způsobené inflací i vyšší úrokové sazby u úvěrů. Svou roli hrály také vysoké ceny nemovitostí.

Podle Vaněrky nastartuje stavebnictví zrychlení stavebních řízení, aby mohl stavět alespoň ten, kdo stále chce. A pomohou i dotace, ať už na zateplení budov, izolaci základů nebo renovaci střech. „Zásadně by prospělo, kdyby se například na hypotéky na bydlení aplikovaly nižší úrokové sazby než na spotřební úvěry,“ uzavírá.

Related Posts